četrtek, 23. oktober 2014

postavitev škarpe (v nadaljevanju ograje)

Da bom omejil naval vprašanj ;) Bom že kar sam odgovoril na dve najbolj pogosti. Zakaj sploh škarpa? In zakaj že v tej fazi gradnje?

Zakaj škarpa? Čeprav padec parcele od juga proti severu pada za "samo" 70cm, iz zahoda proti vzhodu je pa padec skoraj zanemarljiv, smo se odločili, da parcelo popolnoma zravnamo. Zakaj? Samo zato ker lahko :) Mogoče tudi malo, ampak razlogov je še več in zagotovo bolj utemeljeni. Eden izmed njih je veliko kvalitetnega humusa, ki je ostal od izkopa za temeljno ploščo, ker smo zeloooo ugodno dobili tudi šuder za nasutje tam, kjer ne pridejo travne površine. Vendar glavni razlog pa je, da se obvarujemo vode. Ni nas strah, da bi breg prestopila Konjščica, če bi pa slučajno že, smo pa tudi pred tem obvarovani. Bolj pomembno se je zavarovati pred vodo, ki priteče iz grička na zahodni strani in travnika iz južne strani, ob velikih nalivih. In ker bi bil padec drugače ravno proti hiši, bi se znalo narediti, da bi imeli pred njo velikokrat kakšno lužo.

En takšnih nalivov, se je ravno zgodil včeraj, ko je ponekod po Sloveniji padlo rekordne količine dežja v kratkem času, zato sem tudi posnel sliko, ki dokazuje, da škarpa že pomaga, pa čeprav še ni končana:


In tudi iz zahodne strani je slika podobna z razliko, da je tam namesto luže zelooo razmočen teren zaradi površinskega odtoka iz griča.

Zakaj že v tej fazi gradnje?

V začetku niti nismo mislili zgraditi škarpe še tako kmalu. Vendar bi bilo lepo, da se vsa ta zemlja, ki je zdaj na kupu sredi parcele splanira, posadi že kakšno drevo in je okolica takoj prijetnejša. Prav tako, bi lahko potem pripeljal na parcelo gradbeni kontejner, da bi ga imel sploh kam dati.

Glavni razlog pa je bila - lepa priložnost. Nismo še niti veliko razmišljali o škarpi, ko nam je prišla na uho novica, da shiedel odprodaja betonske elemente za dimnike zaradi poplav, ko jim jih je zalila blatna voda. In ker je bila cena za vse elemente enaka od elementa z enojno luknjo dimenzij 33x33x33 cm, do takšnih z dvema luknjama in zračnikom dimenzij 33x36x86 cm po 0,20€ na kom. In seveda smo vzeli največje! Že takrat sem se zavedal, da bo posledično zidanje z njimi bolj zabavno če/ko bom delal sam, vendar dileme vseeno ni bilo :)


Pa smo šli z vso mehanizacijo na parcelo zidake razložiti. tako sem zidake za vso škarpo dobil za manj, kot 50€ in dobil še zidake (ko bom stran odrezal eno "luknjo") dobil še dovolj elementov za dimnik za peč in kamin.

Čeprav je bil malo daljši uvod v to zgodbo, bom sedaj nadaljeval tam, kjer sem včeraj ostal. Ko sem imel kopača na parceli za vodovodni priključek, sem ga porabil še za izkop temelja škarpe. Že tu pa se pojavi vprašanje, kako narediti temelj, da bom imel za naprej čim bolje pripravljeno podlago. Čeprav so me prepričevali drugače, sem dodobra premislil o problemu in na koncu naredil trojni križ, da bova lahko s strojnikom stopničasto skopala za temelj tam, kjer bo to potrebno.


V kote parcel sem dal križe na isto višino in si naredil trojni križ, da se bo videlo, ali bo potrebno skopati za dva zidaka, enega, ali bo dovolj samo temelj. Tako je razlika med letvami 34 cm (33 cm zidak + 1 cm za malto).

Na sliki se vidijo tudi višine, ki sem si jih naredil na razdalji 3 m, da ko pripeljem betom samo stresam noter in gladim s 3-metrsko vaser vago.










Temelj na treh različnih višinah.




















Ker pa je danes že jutri, bom potem z zidanjem škarpe raje nadaljeval jutri/danes ;)

sreda, 22. oktober 2014

vodovodni in elektro priključek

Če prevrtimo čas naprej, v začetek oktobra letošnjega leta 2014, lahko vidimo, da se je na parceli končno začelo nekaj spreminjati. Vseeno naslednja slika prikazuje parcelo še pred novimi posegi, da bomo lahko imeli lažjo predstavo za nadaljevanje. Na tem mestu se moram lepo zahvaliti očetu, ki pridno fotografira tudi z zraka vsak napredek :)


Na tej sliki se tudi vidi, kako pridni so bili naši sosedi in si naredili res eno krasno hiško. Mi pa kar lepo po vrsti :)

Po ureditvi vse papirjev in plačilo JKP vseh stroškov, sem poklical svojega bratranca (ker je naš JCB za enkrat še vedno brez zadnje roke in zato nezmožen kopati ozkih jarkov) da mi je prišel skopati jarek.


Ga moram pohvaliti, da je bil zelo priden in tudi komunalci so ga pohvalili, da je lepo skopal jarek. Poleg tega sva uspešno našla tudi obstoječ vod, čeprav je bil kar daleč stan od tam, kjer bi moral biti. Prav tako pa sva se brez težav izognila tudi telekomskemu in elektro kablu.








Čeprav je bil na sporedu zelo lep in presenetljivo suh oktober, so se posledice obilnega deževja v preteklih mesecih pokazale v obliki zelo visoke podtalnice. Že pri izkopu, je voda curljala v jarek z vseh možnih lukenc in takoj sem vedel, da se bo potrebno za naslednji dan, ko pridejo komunalci opremiti s potopnimi črpalkami. Še dobro, da imamo doma dve, ki sta svojo delo odlično opravile. Na parceli sem bil kakšne dve ure pred komunalci in jim teren lepo pripravil za delo. Kljub razmočenemu terenu, je vse skupaj potekalo prav super!

Jašek je bil kmalu na svojem mestu in svoji višini. Kmalu zatem sem opravil tudi prvi preizkus tekoče vode na svoji parceli in je bil kar lep občutek. (Ja, sem že z malim zadovoljen). In verjamem, da bo v prihodnje še veliko takšnih malih trenutkov, ki naredijo vse skupaj še lepše.







En takšen trenutek, je prišel prav kmalu, ko sem na svojo gradbeno omarico priključil kotni brusilnik in prvič preizkusil elektriko na naši zemlji :) 

Pri elektro vodu je bilo precej manj dela (ko bi lahko enako rekel za stroške) Saj sem imel zunanjo omarico že postavljeno in glavni vod že notri. Prav tako sem si takrat, ko smo polagali glavni elektro kabel pustil čez cesto cev, da ne bo potrebno ponovnega prekopavanja, je bilo vseeno potrebnega kar nekaj kopanja, da sem to cev sploh našel - posledica površnega fotografiranja!

Zatem je bilo potrebno samo še postaviti nekakšno stojalo za omarico, ji narediti strehico, potegniti kabel od zunanje omare, do gradbene omarice, ter položiti približno 30 metrov valjanca in elektriko smo lahko priključili.


Kabla in zaščite sem pustil še dobrih 10 metrov, da se potem samo prestavi do hiše brez vsakega štukanja.














Ker pa sem imel bager ravno na parceli, pa smo istočasno, kot izkop za vodovodni priključek opravili tudi izkop za temelje škarpe, ampak o tem več naslednjič :)

torek, 21. oktober 2014

Izdelava temeljne plošče

Naslednja naloga pa je bila izdelava temeljne plošče. In prvo vprašanje, ki se tu porodi je na katero višino postaviti temeljno ploščo. Čeprav vizualno zgleda parcela precej ravna je od južne do severne strani padca za 70cm. Pa čeprav ni ravno nevarnost poplav, je že na tej točki padla odločitev, da se bo parcela zravnala glede na najvišjo točko, na kateri bo tudi končna višina notranjih podov.

Sledil je izkop humusa:

ter navoz in utrditev tampona:



Ploščo sma zaopažila tako, da je vrh opaža tudi vrh plošče, kar bo omogočilo hitrejše betoniranje in ravnanje. Položila sva še dve vrsti armaturnih mrež Q503, ki sem jih ločil z distančniki, ki sem jih naredil z ostanki od armaturnih mrež, saj se je tako zagotovil ravno pravšnji medsebojni odmik.



Že dolgo sem spremljal dela na različnih gradbiščih in tako lahko dobil armaturo, ki jim je ostala od gradnje veliiiko ceneje, kot je redna cena. Na enem gradbišču je bilo veliko različnih stremen, ki jih niso več potrebovali, zato sem jih vzel, in prav vse ponovno uporabil, tako da so pasali mojim potrebam.

Oče mi je naredil preprosto napravo za krivljenje armature in sem si lahko tako sam krivil različna stremena po svoji volji. V tej objavi je tudi kratek filmček, kako poteka preoblikovanje danih stremen v željeno obliko.

Tako pa zgleda temeljna plošča po betoniranju. In na žalost bo morala čakati kar nekaj časa, predenj bo občutila težo prvih ciglov. Tako, da bom že v naslednji objavi kar hitro preskočil ti dobri dve leti in bom nadaljeval z deli, ki so se začela ta oktober.






Prestavljanje melioracijskega jarka

Še en čudovit jesenski dan in še en 12 urni delovnik, ampak danes na žalost ne na parceli, ampak smo beton mešali za pokopališče, kjer je bilo potrebno zamenjati kamnite robnike okoli groba.

Ampak pustimo za enkrat tele lepe oktobrske dni malo na strani in začnem tam, kjer sem skoraj tri lete nazaj končal. Ah ja, že tri leta :)

Edina pomanjkljivost sicer odlične lokacije parcele, je bil melioracijski jarek, ki je potekal vzporedno kakšnih 10 metrov stran od zahodne meje parcele. In da je ta nadloga še bolj nadležna, nam je v napoto kamorkoli postavimo hiško. Zato je edina možnost, da se ta jarek prestavi.

19. avgusta na vroč poletni dan, ko je jarek presušen, sva ga z očetom najprej odkopala (kar je bilo razmočenega blata) in nato zasula z ruševinami - velikimi kosi betona, ki kolikor se da najbolje zmanjšajo možnost posedanja:



Ob zahodni meje parcele pa sva skopala nov jarek v katerega sva položila cevi fi 160 in dva revizijska betonska jaška fi 40 za nadziranje in po možnosti čiščenje kakšne nesnage.




Poleg glavne odvodne cevi sva položila zraven še cev fi 60, za rezervo, če bo treba kdaj kakšen kabel potegnit noter, da ne bo treba prekopavati cele zelenice :)


Ampak, kot se vidi na sliki desno, naša glavna rdeča cev ni ravno dosegla svojega cilja (cevi pod cesto) vendar bo potreben še tako dodaten jašek pred to cevjo, tako da  bomo pa takrat malo poštukali :)


Pa čeprav se nam je na začetku zdel ta jarek kot nadloga, nam bo na koncu odlično koristil, saj bomo sem noter speljali vse meteorne vode in jih tako elegantno odvodili brez da bi kaj veliko skrunili samo parcelo.

Ker konec koncev gradimo hišo na travniku ;)


ponedeljek, 20. oktober 2014

Pozabljeni

Po 12-urnem (kar je za konec oktobra že samo po sebi uspeh, glede na to, da je že zelo kmalu tema) sončnem, lepem in uspešnem delovnem dnevu mi je uspelo napisati en stavek, zato nadaljujem jutri malo bolj zagnano :)

Lahko noč!